BOZP při práci ve výškách díl č. 5 - Životnost, kontrola a poškození OOPP

13.07.2024

Tento článek rozebírá stáří a poškození OOPP pro práci ve výškách a ukazuje co by se už rozhodně nemělo používat protože je to staré, nebo to vůbec není OOPP případně je to poškozené.

Text je psán "lidsky" bez zbytečných a rozsáhlých právních souvětí a rozborů. Slouží jako praktický informativní materiál a nemá za cíl být zcela komplexní vysvětlení problematiky.

V tomto díle série o praktickém používání OOPP se podíváme na to jak to je s kontrolami OOPP, jejich životností a možnostmi poškození.

Každé OOPP má výrobcem stanovenu životnost. Dnes je běžné že celokovové prvky jako jsou karabiny, ocelové smyčky, slaňovací brzdy, zachycovače pádu atd. mají tzv. neomezenou životnost z pohledu stáří a řeší se jen opotřebení. POZOR! Dříve měli i kovové OOPP oficiálně omezenou životnost např. na 10 - 15 let takže poté by se měli vyřadit i když nejeví žádnou známku poškození.

Postroj byl nejen za hranou životnosti ale také poškozený (rozedřený, poškození od sváření, koroze přezek atd.,...)
Postroj byl nejen za hranou životnosti ale také poškozený (rozedřený, poškození od sváření, koroze přezek atd.,...)

Všechny textilní nebo plastové OOPP jako jsou smyčky, přilby atd. ale mají vždy omezenu životnost! Týká se to i věcí kde je kovový + textilní prvek pevně spojen k sobě jako jsou např. zachycovače pádu s háky pro výstup po konstrukci atd.. Nejnovější textilní výrobky mají většinou časovou životnost 10 let od prvního použití + 5 let na skladování (tedy 15 let od data výroby) což je např. příklad českého výrobce jako je SingingRock, SKYPRO atd. jejichž výrobky doporučuji, dodávám i kontroluji. Týká se to samozřejmě i jiných světoznámých výrobců OOPP jako PETZL atd.

POZOR! Toto se liší podle výrobce a je potřeba se životnosti ujistit aby se nestalo že je životnost 7 let od data výroby a už 3 roky to leží na krámě takže po nákupu vám zbydou 4 roky na použití. 

Polohovací pás starý 30 let, lano necertifikované a silně poškození, karabina nevhodná... dobře nebylo vůbec nic!
Polohovací pás starý 30 let, lano necertifikované a silně poškození, karabina nevhodná... dobře nebylo vůbec nic!

Každé OOPP pro práci ve výškách si musí pracovník před použitím zkontrolovat zda nejeví známku zjevného poškození což je nejen povinnost ale je to prakticky nezbytné... nikdo rozumný se nechce jistit něčím co je poškozeno a může selhat když to bude nejvíce potřeba!

Rovněž musí být každé takové OOPP min. 1x ročně zkontrolováno odborně způsobilou osobou která je pro provádění kontrol zaškolena. Ne opravdu to nemůže dělat normální "bezpečák" (OZO BOZP).

U OOPP je potřeba si také dát pozor na dostupnou dokumentaci a návody výrobce! Hodně věcí se dá levněji koupit ale poté se ukáže že nemají tak dlouhou životnost nebo že k nim je špatně dostupný návod výrobce nebo že např. i běžné OOPP jako je postroj nebo přilba nemůže kontrolovat odborně způsobilá osoba dle nařízení EU 2016/425 a EN365 ale pouze výrobcem proškolená (autorizovaná) osoba... což může být neproveditelné a oficiálně tak OOPP ani nemusí mít kdo 1x ročně zkontrolovat nebo je kontrola hodně problematická.

Vylomený kus zámku = vyřazení karabiny!
Vylomený kus zámku = vyřazení karabiny!

Nyní už jsme kromě životnosti a povinnosti provést kontrolu 1x za rok také to že OOPP může být poškozeno. Poškozené nebo staré OOPP jsou častý problém. Provádění pravidelných kontrol zajišťuje nejen splnění legislativní povinnosti ale také to že kontrolor může odhalit vybavení, které Vaši pracovníci používají i když už je pro ně nebezpečné a oni si toho nejsou vědomi a je pro ně jeho nebezpečné!

Často se stává že se při kontrole odhalí karabiny které se používají pro jištění ale nejsou certifikovány jako OOPP, nemají pojistky zámků atd. najdou se nevhodná necertifikovaná lana atd. 

Karabina nemá pojistku zámku, není certifikována jako OOPP!
Karabina nemá pojistku zámku, není certifikována jako OOPP!

Pokud se kontrola neprovádí pouze bezhlavě tak se přijde často i na to že ačkoliv jsou pracovníci vystaveni riziku pádu a měli by se jistit pomocí zachycovače s tlumičem pádové energie tak používají pouze smyčku nebo polohovací prostředek který jim může v případě pádu způsobit vážná zranění vlivem příliš vysoké rázové síly... ale o tom až zase příště.

Mezi OOPP pro polohování a zachycení pádu je ve funkčnosti značný rozdíl i když fyzicky vypadají dost podobně když tedy nepočítáme barvu! Pro laika mohou být OOPP na obrázcích níže prakticky shodné ale jsou certifikovány na rozdílné normy a použití nesprávného pro zachycení pádu může mít vážné následky!

Polohovač, který neslouží k zachycení pádu
Polohovač, který neslouží k zachycení pádu
Polohovač, který se dá použít i jako zachycovač pádu
Polohovač, který se dá použít i jako zachycovač pádu
Zachycovač pádu
Zachycovač pádu

TIP na závěr - Pokud bezpečně nedokáže rozpoznat jednotlivé OOPP, nerozumíte návodům nebo nevíte co Vaši pracovníci používají nebo by používat měli tak je to pochopitelné a nechte si poradit a OOPP zkontrolovat. Každý zaměstnavatel je povinen poskytnout OOPP vhodné pro vykonávaný druh práce a v případě úrazu toto bude inspektorát práce zjišťovat a porušení předpisů BOZP s pokutou je tak na světě... + případný následný soud atd.