BOZP při práci ve výškách díl 1. - Kvalita a četnost školení

06.03.2023

Text krátce řeší problematiku kvality, rozsahu a četnosti školení v praxi s ukázkou toho jaké to má následky pro pracovníky provádějící práci ve výškách.

Text je psán "lidsky" bez zbytečných a rozsáhlých právních souvětí a rozborů. Slouží jako praktický informativní materiál a nemá za cíl být zcela komplexní vysvětlení problematiky.

Začneme četností školení. V době psaní toho článku ani Zákoník práce 262/2006 Sb. ani NV 362/2005 Sb. nebo jiný právní předpis neurčuje pevnou periodu školení pro práci ve výškách! Pokud Vám někdo tvrdí opak tak lže a hřeje si vlastní polívčičku... a ano i já tímto článkem zastávám určitý názor ohledně kvality a četnosti školení ale posuďte sami zda to má smysl.

Periodu a rozsah školení určuje zaměstnavatel (obvykle 1x za 1 nebo 2 roky) a měl by to udělat na základě vyhodnocení rizik podle toho jaké práce jeho pracovníci vykonávají tak jako má dojít k vyhodnocení jaké OOPP potřebují atd. Toto je vždy značně subjektivní záležitost která se dokáže značně lišit podle zkušeností a přístupu člověka co to posuzuje. Zaměstnavatel také poté nese odpovědnost za stanovenou periodu, rozsah školení, vybrané OOPP atd.

Školit pracovníky jde mnoha způsoby, např. tak že se podepíší na "papír" v kanceláři a jdou zase dál pracovat, nebo školení sice proběhne ale je jen teoretické a trvá tak 30 minut s tím že je zcela obecné a neřeší se prováděné práce, OOPP ani nic jiného atd. Na pomyslném vrcholu naopak stojí školení na polygonech, které trvají 1 až 5 dní a kromě teorie obsahují především vysoký podíl praxe což je pro některé druhy prací zcela nezbytné a dá říci nutné minimum (lanový přístup atd.). Všechno má své výhody i nevýhody a školení, která vlastně reálně neprobíhají nebo jsou krátká jsou levná a školení, která jsou dlouhá stojí dost peněž. Vzhledem k rizikovosti nejčastějších prací (údržbáři, operátoři strojů, montážníci atd.) stačí pro většinu firem zlatá střední cesta, kdy má školení délku kolem 3-4 hodin. Za tento čas se stihne probrat jak základní právní teorie tak praktická ukázka a školení stojí násobně méně peněz než několika denní výcvik.

Práce ve výškách je široký pojem, takže pokud Vaši pracovníci provádějí občasnou práci ze žebříku, schůdků v nízké výšce atd. ale za žádných okolností nejsou vystaveni jinému riziku pádu např. ze střechy nebo ze strojní technologie atd. a nepotřebují OOPP pro polohování nebo zachycení pádu tak je potřebných informací méně a teoretické školení kolem 1 hodiny s ukázkou názorných obrázků a praktických videí je přijatelné. 

Pokud ovšem Vaši pracovníci (údržba, montážníci atd.) jsou vystaveni riziku pádu např. ze zmíněné střechy, strojní technologie atd. a potřebují pro své zajištění OOPP (osobní ochranné pracovní pomůcky) jako je postroj, zachycovač pádu atd. které buď nemají a nebo je mají ale nikdy jim nikdo neukázal jak se vlastně správně používají tak je krátké teoretické školení bez praktické ukázky prakticky bezcenné a velice nebezpečné.

Pokud máte pracovníky v lanovém přístupu tak se bez školení na polygonu neobejdete!

Poznáte co je špatně? Postroj je oblečen obráceně...
Poznáte co je špatně? Postroj je oblečen obráceně...

Obráceně oblečený pracovní postroj na fotce výše si pracovník většinou ještě uvědomí protože je to nepohodlné ale špatně cvaknutá karabina zachycovače pádu na obrázku níže už je fatální omyl a přitom je to jen pár centimetrů vedle správného oka... 

Řeklo by se oko jako oko ale to jedno textilní je na suchý zip pro pohodlné odložení háku zachycovače pádu (to co pracovník drží v ruce) a má nosnost tak 5 kg... to druhé správné má označení "A" (Anchor = kotva) je kovové (hliníkové či ocelové, certifikované a udrží více jak 1000 kg = určeno ke cvaknutí zachycovače a zachycení pádu!  Ano i oka "A" mohou být i textilní ale o tom někdy jindy.

Není oko jako oko...
Není oko jako oko...
Toto použití je správně
Toto použití je správně

Tyto triviální ale fatální chyby jsou způsobeny více faktory jako je teoretické školení bez praktické ukázky, dlouhá perioda školení atd.. Jakákoliv perioda školení pro pracovníky používající OOPP delší jak 1x ročně je podle mého názoru a zkušeností moc dlouhá doba a pracovníci zapomínají jak vybavení správně používat a zvyšuje se riziko že ho buď nepoužijí nebo ho použijí fatálně špatně! To že pracovníci i přes kvalitní a ročně prováděné školení OOPP vůbec nepoužívají i když práce ve výšce vykonávají bývá ukázkou nedodržování pravidel BOZP ve společnosti což časem bohužel vede k úrazu při práci ve výškách. 

POZOR! Pokud dochází k tolerování porušování pravidel BOZP u zaměstnanců ze strany vedoucích pracovníků tak v případě úrazu ani dokumenty prokazující kvalitní školení nepomohou! Soustavné vyžadování dodržování pravidel a pravidelná kontrola dodržování je povinností zaměstnavatele / vedoucích pracovníků.

TIP na závěr - ukázané chyby a spousta jiných se odstraní nebo minimalizuje dodržováním bezpečnostních pravidel práce jako je práce ve dvojici tak že se pracovníci navzájem kontrolují a pomáhají si.