BOZP při práci ve výškách díl 2. - Správné použití OOPP

15.08.2023

Článek popisuje další fatální omyly v užívání OOPP pro práci ve výškách a ukazuje že jejich používání skutečně není jednoduché pokud chybí řádné školení a poté užívání v praxi.

Text je psán "lidsky" bez zbytečných a rozsáhlých právních souvětí a rozborů. Slouží jako praktický informativní materiál a nemá za cíl být zcela komplexní vysvětlení problematiky.

V tomto díle série o praktickém používání OOPP se podíváme na další pochybení v užívání OOPP které jsme ukázali v minulém článku. 

V 1. díle jsme si řekli že OOPP pro zachycení pádu musí být cvaknuté do kovového oka na postroji že je to tak? No né tak docela... důležitá byla informace že dané oko musí být označeno písmenem "A" určené pro zachycení pádu takže ačkoliv postroj může mít více kovových ok tak né každé je určené pro zachycení pádu! Např. centrální oko níže na fotce se používá např. v lanovém přístupu kdy se do něho cvaká slaňovací brzda atd. 

Do centrálního oka se zachycovač pádu necvaká!
Do centrálního oka se zachycovač pádu necvaká!

Rozdíl se zdá marginální že ano? nějakých 15-20cm ale rozhoduje o tom jak se posune těžiště a jakou oporu horní části těla Vám poskytne vrchní část postroje. Při pádu do centrálního oka může dojít k přetočení pracovníka hlavou dolů a k vážným zraněním zad (komprese bederních obratlů..) případně hlavy (hlavně pokud pracovník nebude mít přilbu) atd. doslova pád může pracovníka zlomit jako preclík...

Rizika pádu při špatném zajištění
Rizika pádu při špatném zajištění

Níže na obrázku je zobrazeno jak zachycení pádu dopadne když je pracovník správně zajištěn v bodě "A" na zádech nebo vepředu. Berte prosím obrázek s rezervou, je to generováno pomocí AI a ta ještě v tuto chvíli neovládá fyziku volně visícího těla a také technické detaily! Hlavní bod správného zachycení pádu je že nedojde ke kompresi bederní páteře (zlomení těla) a nedojde k přetočení pracovníka hlavou dolů! 

POZOR!  Ani při "správném" zachycení pádu pracovníka není vše vyhráno jelikož pracovník se mohl zranit ještě před pádem nebo i při pádu a rovněž může z různých důvodů skončit v bezvědomí! Zranění a případné bezvědomí u volně visícího pracovníka je velice nebezpečná situace kde hrozí buď např. vykrvácení a nebo tzv. trauma z visu na laně! První pomoc, záchranu a co je to trauma z visu si rozebereme v některém z dalších článků.

Ilustrativní obrázek správného zachycení pádu
Ilustrativní obrázek správného zachycení pádu

Níže na obrázku také ukázka špatného použití. Oka postroje se v tomto případě rozhodně neprocvakávají společně pro zvýšení bezpečnosti! V tomto případě je to přímo naopak! Ano existují případy kde se musí pro správné použití procvaknout karabinou dvě oka ale to bývá většinou u textilník ok a v takovém případě je každé oko označenou "polovinou A" ale o tom až příště.

TIP na závěr - Pokud Vaši pracovníci vůbec nepotřebují používat pracovní polohování či práci v lanovém přístupu je vhodné pořídit pracovní postroj který slouží pouze pro zachycení pádu jelikož tyto postroje nemají jiná pevnostní oka než oka označené jako "A" a tím se snižuje riziko fatální chyby.