
BOZP při práci ve výškách díl č. 7 - Kvalita, ergonomie a cena OOPP
BOZP při práci ve výškách díl č. 7 - Kvalita, ergonomie a cena OOPP
Tento článek navazuje na minulé články a upozorňuje na problematiku kvality OOPP, ergonomie, životnosti a ceny OOPP.
Text je psán "lidsky" bez zbytečných a rozsáhlých právních souvětí a rozborů. Slouží jako praktický informativní materiál a nemá za cíl být zcela komplexní vysvětlení problematiky.
V tomto díle série se podíváme na to jak to je s výběrem OOPP z pohledu uživatelské kvality a nikoliv z pohledu vhodnosti, správné velikosti atd. Pro účel tohoto článku se podíváme např. na celotělový postroj pro zachycení pádu nebo na oválné karabiny s předpokladem že vyhovují prováděné práci.
Tak jako je extrémně rozdílná kvalita např. u outdoorového oblečení mezi levnou bundou používající "no-name" membránu s cenou 2 000,- a "high-tech" bundou od Českého výrobce třeba ze Šumperka s cenou 12 000,- tak je i rozdíl mezi postrojem pro zachycení pádu který stojí 2 000,- a který stojí 4 000,- (ceny berte prosím orientačně protože se mění).
Ani u levných certifikovaných OOPP zakoupených v ČR nemusíte mít obavu o bezpečnost, pokud se nejedná o postroj z nejmenovaného Čínského eshopu tak bude mít postroj CE a bude mít odpovídající parametry jakožto OOPP kategorie III (tyto OOPP kam spadá vybavení pro práci ve výškách chrání proti smrtelným a nevratným rizikům).
To v čem ale rozdíl už bude je především uživatelský komfort užívání a "bezpečnost" kterou normy nepostihují což vysvětlím níže.
Levný postroj pro zachycení pádu je běžně vyroben tak že splňuje normové požadavky ale nic víc... je to vlastně taková sešitá soustava popruhů s kotevními oky, možností nastavení která je ovšem díky levným provlékacím sponám pomalá, postroje často nemají žádné další ergonomické "vychytávky" pro připevnění vybavení jako jsou materiálová poutka, očka, kapsičky atd.
Dražší postroj pro zachycení pádu už je např. vybaven materiálovými poutky či očky pro zavěšení materiálu, mají tzv. speed spony pro snadné a rychlé oblékání a upravení velikosti postroje, mohou mít např. i kapsičky, prostor pro jmenovku atd. Především ale mají ale polstrování popruhů což nezvyšuje jen komfort při běžném nošení což je důležité ale razantně to zlepšuje "pohodlnost" postroje v případě kdy dojde k zachycení pádu protože polstrování brání zaříznutí popruhů do těla a postroj je tak v kritickou chvíli více pohodlný a má tak i pozitivní efekt pro oddálení případných zdravotních problémů spojených s tzv. traumatem z visu o kterém si něco povíme v dalším článku.

POZOR! Neexistuje 100% úměra že dražší = lepší. Také neplatí že nejdražší = nejlepší! Je spousta velice drahých OOPP, které jsou kvalitní a dobré ale neoznačil bych je za nejlepší, naopak spousta OOPP za rozumnou "střední" cenu jsou lepší než nejdražší OOPP a nebo poskytují za poloviční cenu 90ˇ% kvality.
Tento článek nemá být dehonestací levných postrojů nebo jiného levného vybavení protože to má na trhu své určité místo a levné postroje např. mohou být vhodné tam kde při práci dochází k jejich častému a značnému znečištění což vede k rychlému znehodnocení u velkého počtu pracovníků a přitom riziko pádu je u pracovníků nižší, je zajištěno rychlé vyproštění atd.
Zde bych chtěl apelovat na zaměstnavatele, vedoucí pracovníky nebo specialisty BOZP (HSE atd.) aby věnovali výběru těchto OOPP a příslušenství více času a úsilí a poté také zajistili a pohlídali prosazení i nákup vybraných věcí i když nejsou nejlevnější!
Často se stává že se vybere dobré vybavení za rozumné peníze ale poté není schválen nákup (ačkoliv na papíře SAFETY FIRST v kultuře firmy...) a nebo je nákup schválen ale nákupní oddělení objedná vybavení jiné za obdobné peníze protože to přeci splňuje stejnou normu nebo zavedený dodavatel vybrané OOPP nemá a zavedení jiného dodavatele je v korporátu problém atd... pokud máte naopak dobrý rozpočet tak neutrácejte bezhlavě.
Ergonomická vhodnost OOPP může do značné míry rozhodovat o tom zda pracovníci budou chtít OOPP vůbec používat. Do dražšího postroje se speed sponami se zaškolený pracovník oblékne klidně za 20 vteřin a postroj mu nijak nevadí zatím co rozplétat změť popruhů s pomalou nastavitelností může být otázka 2 minut... a to je hrozně znát.

Téma spon na postroji je rozsáhlejší, postroj kromě hlavních spon může mít i další spony pro nastavování velikosti, které mohou být také ve více provedeních a některé umožňují velice snadné nastavení a jiné (ty nejlevnější) nikoliv. Nastavování nejlevnějších je pomalé a také např. nemají dobře vyřešeno jak naložit s volným koncem popruhu (špatně udělané gumičky pro zajištění popruhů atd. je to spousta drobností, které když se poskládají tak hrají velkou roly.
Netvrdím že speed spony jsou to jediné dobré! Jsou postroje a situace kde speed spony nejsou nezbytné ačkoliv jsou prostě pohodlné a některé mají třeba i ukazatel že správně zacvaknuté atd.

Kromě postrojů je to i jiné na první pohled triviální vybavení jako jsou karabiny. Karabiny lze koupit ve velkém množství tvarů (typů), výrobců atd. ale my se podíváme na nejpoužívanější oválné karabiny. Absolutní low-cost, který je často součástí nějakého levného setu je "stříbrná" oválná ocelová šroubovací karabina viz foto níže. V porovnání je použita duralová karabina se zámkem tzv. triple lock.
Ocelová karabina je v pořádku, má zámek s pojistkou a splňuje normu ale její ergonomie a "praktická" bezpečnost už ale z mého pohledu "pokulhává" a je to dáno:
1) Tím že tato karabina má nos karabiny tzv. Non-keylock což způsobuje to že se nos karabiny při manipulaci různě zachytává za textilní oka postroje atd.



2) Zámek karabiny je šroubovací což není problém z pohledu normy ale v praxi je to u výškových pracovníků problematické protože není automatický a po každém cvaknutí karabiny se musí pojistka ručně zašroubovat + je zde ještě další riziko jejího příliš velkého utažení nebo postupného povolení. U nezajištěného zámku také hrozí fenomén toho že za určitých okolností jako jé pád pracovníka může dojít k úderu karabiny o okolní prostředí a okem takřka nepostřehnutelnému krátkému otevření zámku! Otevřená karabina má násobně menší nosnost než zavřená a pokud je karabiny zatížena energií pádu ve chvíli otevření zámku zvětšuje se značně riziko jejího zlomení... problém je známa ze sportovního lezení jako tzv. "whiplash" efekt viz foto níže ale fyzika funguje stejně při práci na nezajištěné pracovní karabině.

Zmíněná problematika zámků karabiny je pro někoho hodně výbušná takže ještě než dočetl sem tak semnou bude silně nesouhlasit a je to tak asi v pořádku. Pohledy jsou různé a např. někteří výškový pracovníci, kteří jsou zároveň dobří sportovní lezci si nedají na šroubovací karabiny sáhnout protože při lezení se bez nich ani člověk neobejde ale práce ve výškách je zcela jiná disciplína ať už z praktického nebo právního pohledu. Diskutabilní je i terminologie že někdo by mohl napadnout to že mnou uvedený "nos" karabiny je vlastně zámek, karabina je spojka atd. atd. to ale nechme stranou jinak z článku bude elaborát což není cílem.
Nejen nejlevnější ale i hodně jiných dražších šroubovacích karabin různých výrobců nemá signalizaci nezašroubovaného zámku červenou barvou takže přehlédnutí nezajištěné karabiny je velice snadné a zapomenout karabinu při práci zašroubovat je ještě snadnější! Vím to z vlastní zkušenosti jak u mě samotného tak u jiných pracovníků a kdo tvrdí že na to nikdy nezapomněl tak jednoduše "kecá" ba naopak je to celku častý jev.
Existuje několik typů zámků karabin a ty tři nejzákladnější a nejčastější si můžete prohlédnout na obrázku níže. Šroubovací zámek musí pracovník ovládat sám a twist nebo triple lock je automatický a ANO tyto karabiny jsou dražší než šroubovací ale vyplatí se.

Nezašroubovaná karabina je velké bezpečnostní riziko proto i norma požaduje pojistku zámku karabiny ale k čemu je zámek když není zamčený....!
Z praktického i BOZP pohledu Vám mohu doporučit používat výhradně karabiny s Triple lock automatickým zámkem! Který je sice pro méně zkušené pracovníky ze začátku nejméně pohodlný ale je bezkonkurenčně nejbezpečnější a pracovníci se karabiny naučí používat už po chvilce cviku a riziko zapomenutí zašroubovat karabinu je pak vyloučeno. Také zde prakticky nehrozí riziko že by samotný pohyb lana po zámku vedl povolení zámku což se u šroubovacího zámků stát může.
Stále platí že se musí pracovník dívat kam karabinu cvaká a zda se nos karabiny někde nezachytil ale už nemusí myslet na to že musí karabiny ručně šroubovat.

Zámky karabin a to nejen šroubovacích ale twist nebo triple lock musí být čisté a mít hladký chod nesmí se tedy opomíjet zámky čistit od nečistot např. vyfoukáním tlakovým vzduchem a poté lehce namazat pro hladký chod a správnou funkci.
O výběru karabiny může rozhodnout in např. prakticky výraznější a drsnější rádlování zámku což znamená že se při zpocení rukou lépe ovládá a méně klouže atd. Dále jsme vůbec nerozebírali jednotlivé typy karabin z pohledu normy EN 362, nebo další zásady jejich používání což si nejspíš rozebereme v jiném dalším článku.
TIP na závěr - Pokud se Vám náhodou podaří zámek silně utáhnout tak místo "sikovek" zkuste pro povolení nejdřív kolem zámku namotat textilní smyčku nebo lano pro zvětšení tření a páky a zámek povolit. Zámek se také utahuje stylem že se zašroubuje úplně a pak se o půl otáčky povolí aby se právě bránilo nechtěnému silnému utažení.
